Cardona Called 2017 President'' s Classified Employee of the Year

Flor Cardona, a public service intern I with the Center for Academic Enrichment and Outreach, was called the 2017 President’s Classified Employee of the year Tuesday.

Private short articles on each of the winners will appear online in the UNLV News Center in coming weeks, as will a story on Barbara Roberts, who was called this spring as the 2017 Administrative Employee of the Year.

Twenty-Five Year Awards

Steven Hunter, Custodial Providers

Gwen Jones, Auxiliary Financial Solutions

Susie Lafrentz, Political Science

Elaine Rojas, Controller’s Office

Kelvin Woods, Thomas & & Mack Center

Twenty-Year Awards

Maria Calderon, Registrar

Jeffrey LaGesse, Parking and Transportation Solutions

Robert Lucas, Custodial Providers

Shyama Malwane, School of Life Sciences

Debra McCracken, University Libraries

Jason Nibert, Custodial Services

Debbi Vaughan, Registrar

Pamela Walker, Facilities Management

Sandra Ziegler, Parking and Transport Solutions

Fifteen-Year Awards Dawn Adams, Mail Providers Giorgina Agrellas, Harrah College of Hotel Administration Ramiro

Arevalo Tobar, Thomas & Mack Center Patricia Butler, Lee Company School Ronald Castillo, Custodial Solutions Connie

Dye, College of Liberal Arts Ruth

Flores, Thomas & Mack Center Gerald

Green, Student Union & Event Providers

Maria Ines Rojas, Geoscience Anthony Jackson,

Campus Life Facilities & Operations Dedric Jenerett, Thomas & Mack Center Walter Jenson, Thomas & Mack Center Isabelle Johnson, Integrated & Marketing &

Branding Eugene Kahaunaele & Jr., Facilities

Management Jason Kono, Thomas & Mack Center

Natasa Korceba, College of Sciences Thomas Labar, Office

of Information Technology Xin Mai, William S. Boyd School

of Law Jamille Malone &, Student Wellness

Patrick McGhee, Thomas & Mack Center Soila

McKay, Authorities Providers Joyce Moore, University

Libraries Valerie Nehmer, Workplace of Online Education John Padilla, Parking and Transport Providers Emilio Ramirez &, Custodial Solutions Christine Rich, Academic Enrichment

and Outreach Jerry Robinson, Continuing Education Maricarmen Rodriguez, Thomas & Mack Center Marice

Seda, University Libraries Scott Taylor, Police Solutions Christopher West, Facilities Upkeep

Services Ten-Year Awards Ana Aguilar, School of Dental

Medicine Yusuf Alliyani, Police Solutions

Elaine Anderson, Faculty & Affairs Violetta

Aromin, UNLV Structure Miguel

Avila, School of Dental

Medicine Tiawanda Azouma, Custodial Solutions

Jesus Baldonado, Custodial Solutions Betty Baugh, Custodial Solutions Angelita Bialoglovski, School of Dental

Medicine Kelly Boan, William S. Boyd School

of Law Ellen Bolt, Trainee Wellness

Henry Bullard, Custodial Solutions Blanca Burch

, Custodial Providers

Valerie Calbert, Harrah College of Hotel Administration Maria Campos, William S. Boyd School of Law Carmen Chang, William S. Boyd School of Law

Claudia Corlett, Auxiliary Financial Providers

Joe Cothrun, Facilities Upkeep

Services Sara Covert, School of Dental

Medicine Jennifer Cozzolino, Student Accounts and Cashiering Jonathan Culver, Cops Solutions Adrian Dalalo

, School of Dental Medicine Sara Duarte

, Student Union & Event Providers Richard

Ensigne, Custodial Providers

Kimberly Ensigne, Harrah College of Hotel Administration Victor Espejel, Student Union & Event Solutions Theresa Farmer, Workplace of Decision Assistance Joseph Fernane, Custodial Services

Cherisha Gaitor, School Life Trainee Union & Occasion

Providers Mary Ganny, College & of Education John Gaudet, Thomas & Mack Center Ana Hacsi, College

of Education Dinora Hernandez, Custodial Services May Herschaft, School of Dental Medicine Gilda Holliday &, Facilities Management Darrell Johnson, Authorities Solutions Laura-Georgiana

Jule, Admissions and Recruitment Jonathan Keanini, Parking and Transport Solutions

Vincent King, Custodial Services Amy Kluesner, Custodial Providers Nora Langendorf, Center for Health Info Analysis Candia Little, William S. Boyd School

of Law Stephani Loffredo, Police Providers Carol Lopez, School of Dental Medication Tyrone Love, Custodial Services Lisa Lozon, UNLV Structure Vanessa Mann, Thomas & Mack Center

Maria Margarita Flores, Academic Enrichment and Outreach Maria Martinez, School of Dental Medicine

Leslie Matys, Landscape Grounds &

Arboretum Sandra Moore, Intercollegiate Sports Sandra Obenour-Dowd, Landscape Grounds & Arboretum Francisco Orozco Maciel, Payroll Paul Orr,

Custodial Services Patricia Pablo, College

of Sciences Tiffani Peoples, School

of Dental Medication Christopher Rapanos, Facilities Maintenance Services

Janeen Reza, College of Education Mark Sakurada, Authorities

Solutions Cristina Scoble, English Language Center

Donald Sims, Authorities Services Elizabeth Smith, Geoscience Joann Stevens, Academic Enrichment and Outreach

Brian Townsend, Controller’s Office & Rachelle Weigel

, University Libraries Eileen Wells,

Police Services

Michael West, Police Services Maritza White, Black Mountain Institute Amanda White, Custodial Services Alcinia Whiters, Brand Marketing and Interaction Five-Year Awards Mark Ashabranner, Facilities Management Christopher Barragato, University

Libraries Joan Beneduce, Trainee Wellness Imelda Benito-Manzao, School of Dental

Medicine Elsida Brito, School of Dental Medication Flor Cardona, Academic Enrichment and Outreach Katherine Caroon, School of Dental Medication Johnnie Davis, Facilities Management Orlakdy Douangprachanh, Facilities Management Darlene Girouard, College of Hotel

Administration Marjorie Guerra, School of

Dental Medication Craig Hall Jr., Academic

Enrichment and Outreach James Hamilton Jr., Facilities

Management Cheryl Kelton,

College of Hotel Administration Jose Lopez,

Shipping & Receiving Sheryl Magsino, School of Dental Medication Jaclyn Matta, Trainee Wellness

Jared Nitz, School of Dental Medication

Mirely Ramirez, School of Dental Medicine

Elaine Reff, Human Resources Gaelinn Tino, School

of Dental Medicine April Vomvas, College of Liberal Arts Randy Wallingford, Facilities Management

Keith Widmann, College of Find Arts Retirees

Edith Caldwell, College of Engineering Advising Center

Joan Carter, Rish Management & Safety Romeo Castillo, Facilities Maintenance Providers Max

Hardy, Reprographics Kim Hobbs

, Theatre (posthumous) Karen Kita, Music

Martha Koch, Educational Psychology & Greater

Education Mark Miyamoto, Chemistry and Biochemistry Marlana Peacock, Workplace of the President John Pekarek, Landscape Grounds & Arboretum James Rudnik, Police Providers Nancy Rutherford

, Facilities Upkeep Solutions Ann Sattler, Facilities Upkeep Providers Carol Smith, Custodial Providers Rookie

of the Year Nominees Remedios Almazan, Journalism

and Media Studies Irene Arakaki, School of Dental Medication

Marie Arroyo, Management, Entrepreneurship & Technology Theresa Boucher, Lee Service School Laura Callihan, Department of Educational & Medical Studies Michelle Fearnley

, Alumni Engagement Susan Gearling, Department of Film Susan Hall

, Lee Company School Amanda Kehrer, Philanthrophy & Alumni Engagement Marcela Kofford, Lee Organisation School Kristina Mejia

, College of Education Yahaira Mendez, Federal government Affairs & Natasha Tocco,

Psychology Breann Wickerson, Marketing & International Company Tanya Williams, Philanthrophy & Alumni

Engagement Abby Wood, Student Affairs Upkeep

Worker of the Year Candidates Elaine

Anderson, Vice Provost Faculty

Affairs Patricia Butler, Lee Service School Maria Caleron

, Office of the Registrar Anna Drury, Lee Organisation School Shannon Farrell, Summer Term Haik Gooroyan, School

of Music Ellen King-McDaniel, Philanthropy & Alumni Engagement Lisa Lozon

, Philanthropy & Alumni Engagement

Ruth McKoin, Elder Vice Provost

for Academic Affairs Jared Nitz, School

of Dental Medication Jim Stinar, Student Affairs Upkeep Mary Wahl, Physical Therapy Ivona Zakarian, Academic Enrichment and Outreach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *